VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH O ZANIKLÉM HRADU MYDLOVAR

 

 Siluety kdysi hrdých hradů či dramatické obrysy jejich zřícenin jsou dnes neodmyslitelnou součástí naší malebné české krajiny. Pro tisíce turistů se stávají stále cílem výletů, šplhají se k nim po kopcích,návrších, nebo po lesních pěšinách. Malíři si je nejednou vybrali do své krajinářské kompozice a všelijaké legendy z těchto míst probouzejí fantazii a romantickou duši nejen u dětí. Tak nějak mě vždy přišlo líto, jako obdivovateli těchto památek, že žádný velký hrad, nebo jeho zřícenina nezdobí okolí mého bydliště. Ale přece! Vždytˇ v lesích v Budech jsou ukryté poslední zbytky zaniklého hradu Mydlovar! Možná to není dominanta vévodící celému kraji, ale když jsem se začal o historii tohoto hradu zajímat, začal jsem zjištˇovat jak zajímavá stavba to byla a kolik se k ní váže příběhů a pověstí. A čím jsem toho o Mydlovaru zjistil více připadal mě ještě zajímavějším. Také proto jsem se rozhodl vytvořit tyto stránky jejichž cílem je též všechny dostupné informace o Mydlovaru shrnout na jednom místě.

 

 ,,Doubrava tichá na břehu Labe, rovina plná tůní a písčin,

rozsáhlé lesy nazvané Kersko, z roviny pnoucí se ,,přerovská hůra,,

pod níž je Přerov se starým zámkem, v doubravě skrytý Mydlovar starý,

kde kdysi moudrá Libuše dlela...

Na pravém břehu Labe stoupajícím ke vsi Stratovu byla rozsáhlá doubrava

táhnoucí se ke Kostomlatům, obklopující starou ves Ostrou,,.

                           

úryvek z historické povídky z Polabí od Karla Sellnera


 
JAK VZNIKL NÁZEV MYDLOVAR ?

Na břehu labském,blíže hradu Mydlovaru, je místo dosud nazývané V Lázni. Prý se tam koupávala kněžna Libuše, asi to bylo velice příjemné. Snad tam vyvěral pramen (vary), jehož vody měly louhovitý vzhled-jakoby mýdlový. Odtud název Mydlovary.


 
JAK SE DOSTAT KE ZŘÍCENINĚ HRADU MYDLOVAR

 

stát: Česká republika

oblast: Polabí

kraj/okres: Středočeský/Nymburk

poloha: 50° 10’ 3.77’’   14° 55’ 6.70’’

výška: 190 m.n.m.

  Nepatrné zbytky hradu Mydlovar se nacházejí asi 5,5 km jihovýchodně od Lysé nad Labem. Místo je dostupné pouze pěšky nebo na kole. Pro pěší turistiku vede k místu modrá turistická značka po které lze vyrazit z vlakové zastávky Stratov nebo Kostomlaty nad Labem. Na kole je Mydlovar dosažitelný z Polabské cykloszezky, která vede po břehu Labe v těsné blízkosti zříceniny. Autem je nejlepší dojet do obce Ostrá a odtud dále pěšky.

Mydlovar je celoročně volně přístupný.

 


Turistické trasy a cyklostezka v okolí Mydlovaru

 


Jednou z pozoruhodností hradu Mydlovaru je také to, že měl plášťovou hradbu vystavěnou skoro kompletně z pálených cihel, na dobu svého vzniku opět nezvyklé řešení. Důvodem pro cihly byl pravděpodobně nedostatek kvalitního kamene v okolí. Jak hradba vypadala a jak na sebe cihly navazovaly si můžeme povšimnout na nedalekém nymburském kostele, jehož nejstarší část pochází z doby vzniku hradu a jež byl pravděpodobně vystavěn souběžně z hradem stejnou stavební hutí.


V souvislosti s velikostí mohutných dubů u Mydlovaru pod kterými prý sedávala a soudila kněžna Libuše se zminˇuje, že největší z nich pokácený v roce 1874 byl tak vyboulený, že se do jeho nitra vešlo 12 dospělých lidí. V jednom z dubů, které ještě stály na sklonku 19.století u vchodu do vnějšího valu také za bouře našlo útočiště 23 chlapců!


PRAMENY

-internetové stránky obce Ostrá  www.ostra.cz

-internetové stránky www.hrady.cz 

-T.Durdík,P.Bolina-Středověké hrady v Čechách a na Moravě

-M.Plavec-Historie Mydlovaru a obcí Ostrá a Šnepov

-B.Chmelová-Příběhy,pověsti a historie města Lysá n/L a okolí

-B.Tuzar-Truhlice pověstí a starých příběhů okresu Nymburk

-K.Sellner-Tři bratři z Mydlovaru

-F.Schulz-Nymburská rychta

-časopis turistů 53 z roku 1941

-a několik dalších internetových stránek ...

 


Diskusní téma: Úvodní stránka

Datum: 07.03.2018

Vložil: ROUDNICKY JOSEF

Titulek: Re: ...

MAM RODINOU KNIHU O MICH PREDCICH KTERY HRAD OBIDLOVALI ALE TAKNIHA JE PSANA DIVNIM NARECIM

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

www.mydlovar.cz