současnost

V současné době jsou na místě po zřícenině hradu Mydlovaru už opravdu jen nepatrné stopy. Po hradu zbyl uměle navršený pahorek uprostřed lužního lesa, který zbytky hradu pohltil. K vidění jsou základy plášťové cihlové hradby a zasypané sklepy. Jiné stavby se v poměrně husté vegetaci již nedají identifikovat. Ještě ve 20.století se objevily snahy na oživení Mydlovaru. Za posledního majitele panství knížete Rudolfa Kinského, který byl milovníkem historie, se uvažovalo o opravě hradu a uskutečnění vykopávek v jeho okolí, tuto snahu však přerušilo vypuknutí 1.světové války. Další snaha o lepší zpřístupnění areálu pocházela z roku 1941,kdy lokalitu navštívili zástupci státní památková péče a doporučili některé kroky k zakonzervování zříceniny.

Kromě několika příležitostních povrchových sběrů archeologického materiálu se lokalitou podrobněji nikdo nezabýval. Podle odborníků na hradní architekturu patří zřícenina k typu takzvaných zavřených hradů. Jedná se o technické popsání způsobu zničení hradního komplexu, při němž se nerozvalí obvodové zdivo a zadrží v sobě velkou kubaturu trosek hradních staveb, zavřený hrad má obvykle podobu pahorku. Hrady, které zanikly tímto způsobem,jsou vzhledem k množství informací, které v sobě mohou ukrývat, velmi lákavé pro archeology, na Mydlovaru se však zatím v dohledné době žádný velký výzkum neplánuje. Budeme si proto muset ještě počkat,až tento bezesporu unikátní hrad,vydá všechna svá tajemství.      

                   

Kresba Mydlovaru (staršího a neznámého původu), jak by jeho zbytky asi vypadaly bez okolního porostu.Barvy na erbu Roudnických nejsou nijak ověřené! 


www.mydlovar.cz