VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH O ZANIKLÉM HRADU MYDLOVAR

 

 Siluety kdysi hrdých hradů či dramatické obrysy jejich zřícenin jsou dnes neodmyslitelnou součástí naší malebné české krajiny. Pro tisíce turistů se stávají stále cílem výletů, šplhají se k nim po kopcích,návrších, nebo po lesních pěšinách. Malíři si je nejednou vybrali do své krajinářské kompozice a všelijaké legendy z těchto míst probouzejí fantazii a romantickou duši nejen u dětí. Tak nějak mě vždy přišlo líto, jako obdivovateli těchto památek, že žádný velký hrad, nebo jeho zřícenina nezdobí okolí mého bydliště. Ale přece! Vždytˇ v lesích v Budech jsou ukryté poslední zbytky zaniklého hradu Mydlovar! Možná to není dominanta vévodící celému kraji, ale když jsem se začal o historii tohoto hradu zajímat, začal jsem zjištˇovat jak zajímavá stavba to byla a kolik se k ní váže příběhů a pověstí. A čím jsem toho o Mydlovaru zjistil více připadal mě ještě zajímavějším. Také proto jsem se rozhodl vytvořit tyto stránky jejichž cílem je též všechny dostupné informace o Mydlovaru shrnout na jednom místě.

 

 ,,Doubrava tichá na břehu Labe, rovina plná tůní a písčin,

rozsáhlé lesy nazvané Kersko, z roviny pnoucí se ,,přerovská hůra,,

pod níž je Přerov se starým zámkem, v doubravě skrytý Mydlovar starý,

kde kdysi moudrá Libuše dlela...

Na pravém břehu Labe stoupajícím ke vsi Stratovu byla rozsáhlá doubrava

táhnoucí se ke Kostomlatům, obklopující starou ves Ostrou,,.

                           

úryvek z historické povídky z Polabí od Karla Sellnera


 
JAK VZNIKL NÁZEV MYDLOVAR ?

Na břehu labském,blíže hradu Mydlovaru, je místo dosud nazývané V Lázni. Prý se tam koupávala kněžna Libuše, asi to bylo velice příjemné. Snad tam vyvěral pramen (vary), jehož vody měly louhovitý vzhled-jakoby mýdlový. Odtud název Mydlovary.


 
JAK SE DOSTAT KE ZŘÍCENINĚ HRADU MYDLOVAR

 

stát: Česká republika

oblast: Polabí

kraj/okres: Středočeský/Nymburk

poloha: 50° 10’ 3.77’’   14° 55’ 6.70’’

výška: 190 m.n.m.

  Nepatrné zbytky hradu Mydlovar se nacházejí asi 5,5 km jihovýchodně od Lysé nad Labem. Místo je dostupné pouze pěšky nebo na kole. Pro pěší turistiku vede k místu modrá turistická značka po které lze vyrazit z vlakové zastávky Stratov nebo Kostomlaty nad Labem. Na kole je Mydlovar dosažitelný z Polabské cykloszezky, která vede po břehu Labe v těsné blízkosti zříceniny. Autem je nejlepší dojet do obce Ostrá a odtud dále pěšky.

Mydlovar je celoročně volně přístupný.

 


Turistické trasy a cyklostezka v okolí Mydlovaru

 


Jednou z pozoruhodností hradu Mydlovaru je také to, že měl plášťovou hradbu vystavěnou skoro kompletně z pálených cihel, na dobu svého vzniku opět nezvyklé řešení. Důvodem pro cihly byl pravděpodobně nedostatek kvalitního kamene v okolí. Jak hradba vypadala a jak na sebe cihly navazovaly si můžeme povšimnout na nedalekém nymburském kostele, jehož nejstarší část pochází z doby vzniku hradu a jež byl pravděpodobně vystavěn souběžně z hradem stejnou stavební hutí.


V souvislosti s velikostí mohutných dubů u Mydlovaru pod kterými prý sedávala a soudila kněžna Libuše se zminˇuje, že největší z nich pokácený v roce 1874 byl tak vyboulený, že se do jeho nitra vešlo 12 dospělých lidí. V jednom z dubů, které ještě stály na sklonku 19.století u vchodu do vnějšího valu také za bouře našlo útočiště 23 chlapců!


PRAMENY

-internetové stránky obce Ostrá  www.ostra.cz

-internetové stránky www.hrady.cz 

-T.Durdík,P.Bolina-Středověké hrady v Čechách a na Moravě

-M.Plavec-Historie Mydlovaru a obcí Ostrá a Šnepov

-B.Chmelová-Příběhy,pověsti a historie města Lysá n/L a okolí

-B.Tuzar-Truhlice pověstí a starých příběhů okresu Nymburk

-K.Sellner-Tři bratři z Mydlovaru

-F.Schulz-Nymburská rychta

-časopis turistů 53 z roku 1941

-a několik dalších internetových stránek ...

 


Diskusní téma: Úvodní stránka

Datum: 30.03.2009

Vložil: vojcek

Titulek: ...

Tak moc moc hezké povídání o něčem co je dávnou minulostí...Když se tak člověk zamyslí a představí si co se vše muselo na tak zapomenutém místě odehrát tak cítí mráz po zádech...kdoví jak dřív hrad vůbec vypadal? Myslím že by se mělo pátrat po takových záhadných místech a určitě jich není v naší republice málo...zdravím

Odpovědět

—————


Přidat nový příspěvek

www.mydlovar.cz